Jak složitá je stavební příprava pro instalací bazénu či vířivky?

Obavy z komplikované a nákladné stavební přípravy mohou od realizace bazénu či vířivky odradit. Existuje nějaké jednodušší řešení?
Nadpis
Plně zapuštěné bazény skutečně vyžadují náročnou stavební přípravu, kterou je obvykle potřeba zadat odborné firmě a která v celkovém rozpočtu vytvoří nezanedbatelnou položku. Podobně je tomu u vířivek s tenkou nebo chybějící základnou, v těchto případech je nezbytná dostatečně únosná železobetonová podkladní deska.
Výrazně jednodušší požadavky jsou u nadzemních bazénů se samonosnou konstrukcí či u vířivek s pevnou, sklolaminátovou podlahou. Stačí jim pouze srovnaný rostlý terén a tuto přípravu je možno bez problémů zajistit svépomocí. Prodloužené tvary nadzemních bazénů sice vyžadují betonovu dlažbu nebo desku, dostačující tloušťka je však pouze 10 – 15 cm s výztužnou ocelovou sítí. Každopádně odpadají složité terénní úpravy, odvoz vykopané zeminy a platba za její uložení na skládce.
Společným požadavkem u bazénů i vířivek je přívod elektro z domovní instalace na okruhu s proudovým chráničem. Parametry přívodu se liší podle vybavení. U bazénů většinou dostačuje jednofázový přívod, i v případech, kdy je pro ohřev vody použito tepelné čerpadlo. Naopak u vířivek se většinou doporučuje třífázové připojení, které umožní bezproblémový celoroční provoz.
Trvalé napojení na tlakovou vodu u bazénu ani vířivky většinou není nutné, k dopouštění stačí zahradní hadice.
Není nutné zřizovat ani trvalé připojení na kanalizaci. Je však potřeba mít přípravený spolehlivý odpad pro vypouštění vody hadicí při proplachování pískového filtru bazénu nebo při výměně vody ve vířivce.